Raske haigus??

Psoriaas ehk soomussammaspool on sage, krooniline, ägenemiste ja paranemistega kulgev põletikuline nahahaigus.

Hei mu armsad!! Mõtlesin, et võiksin teiega jagada midagi enda igapäevasest elust, midagi millega pean toime tulema ja millega ära harjuma.

Ma põen rasket nahahaigust, mida ma ausalt ei sooviks oma vaenlasele ka mitte. Miks? Mis selles nii hullu on? See valitseb kogu mu keha, see võib tulla ükskõik kuhu. See ei piirdu ühe-kahe laiguga vaid see tuleb üle terve mu keha. See sügeleb tohutult ja jätab endast maha valgeid ebemeid. See muudab mu naha väga kuivaks. Sellest on nii raske lahti saada. See rikub üleüldiselt mu käsi,jalgu ja kogu keha. Põletikulisel ajal see valutab ja tulitab. Kui on ägenemishoog ja koorikud peal on kõvad, siis see hakkab lõhenema ja teeb haiget. Ma arvan, et see on piisav, miks seda nii väga jälestada.

Haigused on üleüldiselt ühed hästi tobedad ja halvad asjad ning ma tean, et on palju rohkem erinevaid haigusi, mis on palju, palju hullemad, aga nendega tuleb leppida. Ka mina olen leppinud. Ma ei ole vist kunagi omale pähe võtnud seda, et ma pean kandma kogu aeg pikki riideid ja end üleüldiselt varjama. Ma tean väga hästi, et inimesed vaatavad mind ja neil tekib palju küsimusi, kuid enamasti nad midagi ei ütle. Kindlasti vaadatakse mind ja räägitakse, kui rõve see on, aga ma kahjuks ei saa midagi teha. Loomulikult ma ravin seda, kuid see on väga pikk ja aega nõudev protsess ning ma annan kõik, et sellest lahti saada. Jube keeruline on olukorraga toime tulla, kui väikesed lapsed küsivad, mis mu kehal on. Mis ma ütlema pean? Enamasti nad ei saa sellest siiski aru ja ma pean seletama miks see mul on ja kas see nakkab jne, aga ega väike laps täpselt ikka aru ei saa.

 

Psoriaas on päriliku eelsoodumusega nahahaigus, mida iseloomustavad teravalt piiristunud punetavad ketendavad haiguskolded, eelkõige jäsemete sirutuskülgedel, eriti küünarnukkidel ja põlvedel ning juustega kaetud peanahal. Kõikides nendes kohtades esineb minul koldeid, kuid põlvedel ja küünarnukkidel ei ole asi hull, kui sirutuskülgedel. Väga jube asi on peanahal ning see paneb pea ohutul sügelema ja kui ma sügan, jäävad pähe valged ebemed, mis on väga kole. Kolded võivad aga ilmuda igale kehaosale, kaasa arvatud suured nahavoldid, väliskuulmekäik ja genitaalide limaskest. Minul on kõrvas, väliskuulmekäigus see täiesti olemas. Psoriaas ei ole nakkav. Psoriaasi algus langeb enamikul juhtudel 16.–22. või 57.–60. eluaastasse, millele vastavalt eristatakse varajase ja hilise algusega psoriaasi. Minul lõi haigus välja kuskil 12-13 aastaselt, kuid algselt oli asi väga algstaadiumis ja kui ma ei oleks sattunud halva arsti juurde, poleks see äkki üldse nii hullult välja löönud. Hiljuti vaatasin, et üheksanda klassi pildistamisel ehk sügisel oli mul jala peal ainult üks-kaks laiku ning käel samuti üksikud. Umbes üheksandas klassis veebruaris oli haigus väga hulluks läinud, tervel mu kehal oli palju väikeseid täppe, mis kogu aeg aina suuremaks läksid. Arvatakse, et Eestis on psoriaasi põdejaid 2–3% rahvastikust. Kõige olulisemaks patoloogiliseks muutuseks psoriaasi korral on marrasknaha rakkude proliferatsiooni (paljunemise/juurdekasvu) kiirenemine, millele eelnevad põletikulised nähud. 

Psoriaasi ägenemist soodustavad mehaaniline trauma, ultraviolettkiirgus, liiga agressiivne paikne ravi, infektsioonhaigused ravimid,  immuunsüsteemi aktiivsust mõjutavad haigused, alkoholi liigtarvitamine, stress jt põhjused. Psoriaatiline nahk võib sügeleda, eriti peanahk ning päraku- ja suguelundite piirkond, peopesad ja jalatallad. Mul ei ole õnneks peaopesas, jalatallal ja suguelundite piirkonnas. Kuid peanahk on üks kõige sügelevaim kolle. Lööbe taandumisjärgus hakkavad kolded imenduma ning kahvatuvad, ketendus väheneb ja lõpuks kaob. Kolde kohale võib jääda pigmendita laik mis hiljem kaob jäljetult. Hetkel olen mina oma raviga jõudnud nii kaugele, et mul on hakanud mõned kolded kaduma ning nendest kohtades on pigmendita laigud.

Suu kaudu võetavaid (ja süstitavaid) ravimeid määrab arst neile psoriaasihaigetele, kelle haigus ei allu paiksele ravile. Mina võtan hetkel suu kaudu võetavaid ravimeid ning neid iga reede 9tk korraga ja 12h pärast üks teatud vitamiin peale. Samuti määrin ma kolletele salve ja kreeme, et kõik ikka paremini sujuks. Ma loodan kogu südamest, et tulevikus vaatan ma pilte teismeliseeale ja mõtlen, kui tore, et seda haigust enam ei ole, ma soovin seda väga.

Ma arvan, et seekord saite te küll minu kohta teada midagi, mis võib olla huvitav lugeda. Eelnevad pildid on tehtud mõni kuu tagas, kus ei olnud tegelikult asi ka nii hull kui kunagi, hetkel on minu jalgadel näha paranemist, mis on lootust andev. 🙂

See on minu elu ja minu haigus, millega pean ma iga päev toime tulema. Teades, et uued inimesed ja võõrad vaatavad mind ja alatihti sosistavad. See rikub mu keha ja see on asi mille vastu ma ise ei saa, kui peki kadumiseks on kõik minu kätes, siis sellel puhul kahjuks mitte..

Jagage minuga ka enda haigusi või probleeme, millega peate toime tulema.

Päikest armsad!!

Ingely

Advertisements

2 thoughts on “Raske haigus??

  1. Inimesed võivad küll rääkida, kuid väiksed asjad nagu nende mitte kinni katmine tähendavad rohkem kui sa arvata oskad ❤❤❤❤❤❤❤❤ (või kui oskad, ütlen ikkagi. Shh okei)
    Ma olen üks nendest, kes pole varem midagi maininud, sest ma kipun end teiste asjadest (vahel liiga palju)eemal hoidma. Nii et mõtlesin et hüppan ka korra läbi ja ütlen ära, et sa oled ikka üks badass bitch küll 😊😊

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s