Ettevõtlusküla? – Mis see on?

Ettevõtlusküla on Euroopa ettevõtlusvaimu edendaja 2017!!

Heii armsad! Eelmisel nädalal oli mul koolivaheaeg ning ma küll otsustasin, et ma väga midagi ette võtma ei hakka ja lihtsalt puhkan. Küll aga lihtsalt niisama ka kodus istuda ei tahtnud ja avanes võimalus minna 27.veebruaril Tartusse, sellisesse kohta nagu Ettevõtlusküla. Tundus huvitav ja teistsugune kogemus olevat ja miks mitte minna ja vaadata. Siin kohal tänan Aruküla noorsootöötajat, kes seda meile pakkus ja oma parimat sõbrannat, kellega koos me läksime, sest see oli nii lahe ja ma läheks sinna iga kell uuesti.

Räägin siis teile lähemalt, mis me seal tegime ja mida see endast kujutab, nii palju kui mina sellest siis aru sain.

Põhimõtteliselt sinna jõudes, oli meil tunnikene loengut, kus üks selle idee teostajatest rääkis meile oma loo, kuidas ta selleni jõudis ja andis meile julgustust tuleviku suhtes. Ta rääkis nii palju huvitavat, kuid samas täielikku jama, aga see kõik siiski mõjus ja pani mõtlema. Ta ütles, et ärgem me loo endale eesmärke ja püüa neist koguaeg kinni hoida ja neid meeles pidada, loogem endile hoopis unistused ja püüdkem nende poole vaikselt sihtida. Ta rääkis, et ta kirjutas kunagi ammu üles kõik asjad, mis ta tulevikus teha tahaks ja kuhu jõuda. Lihtsalt pani need kirja ja kirja nad jäid. Vahepeal ununes tal see täiesti ära ja ta lihtsalt elas nii nagu õigeks arvas, kui ta nüüd selle kirjutise üles leidis, avastas ta, et iga asi sellest nimekirjast on hetkel tema elus täpselt nii, nagu ta selle sinna kirja pani. Ta kirjutas kunagi üles oma unistused ja siis unustas need ning elas oma elu ja jõudis oma unistusteni ilma, et oleks neid endale koguaeg meelde tuletanud. Minu arust on see väga huvitav! Kõlab nii huvitavalt, kuid samal ajal oleks nagu täielik pask. Eks kõik on uskumises. See tunnikene liikus väga kiiresti ja ta pani meile südamele, et me teeks tulevikus seda, mida me ise teha tahame, mitte seda, mida teised tahavad, et me teeks. Selle loengu lõpus lasi ta ka meil paberile oma siis niiöelda unistused kirja panna. Kõik see, mis parasjagu meenus ja minu nimekiri tuli selline:

  • Blogimine
  • Iseseivale elule võimalikult vara
  • Keskharidus
  • Kõrgharidus Tervishoiukõrgkoolist
  • Õige abikaasa, kodu ja lapsed
  • Tegus elu täis huvitavaid väljakutseid
  • Anda enda teadmisi edasi ka teistele inimestele(koolitused, loengud tervihoiu teemadel)
  • Käia tööl nii, et ma naudiksin sellest igat hetke
  • Anda oma elu jooksul välja vähemalt üks enda kirjutatud teos.
  • Mitte kunagi unustada oma lähedasi ja neid alati toetada.

See list tuli selle kiire aja jooksul päris pikk ja võib-olla ei ole need täiesti läbi mõeldud punktid, aga hetke seisuga on minu unistused sellised ja vaatame, kuidas elu edasi läheb ja mis sellest saab. Eks ikka muidugi tuleb kõige rohkem ikka ise vaeva näha.

Peale loengut läksime selle kõige huvitavama ja õpetlikuma asja juurde. Kuna selle koha nimi on siiski Ettevõtlusküla, siis selle eesmärk ongi läbi mängu panna noori sellest teemast aru saama. Seletan siis teile seda mängu, mida me seal mängisime ja mis võitis mu südame.

Mäng käis siis nagu pisikese tänava peal, kus oli seitse ettevõtet: pank, töökoda, meediajaam, linnavalitsus(riik), kaubamaja, ilusalong ja arst. Kogu see grupp, kes me seal olime, jagati seitsmeks tiimiks, nii, et igas tiimis oli 3-4 inimest. Kui tiimid teada, pidime me üksteist tundma õppima ja saama teada üksteise tugevused ja nõrkused. Kui kogu eeltöö oli tehtud, saime me omale ettevõtte, mida me kõik ühiselt juhtima ja läbi vedama hakkame. Meie tiimile tuli ettevõtteks pank, mis oli alguses natukene hirmutav, kuna see ettevõte erines teistest natukene. Saime oma ettevõtte kohta käiva mapi, kus olid sees vajalikud paberid, et me teaksime, mis oma ettevõttega selles mängus peale hakata. Ühel paberil olid kirjas meie tegevused ja kuidas me tulu teenime, ühel oli hinnakiri ning ühel oli mingi tulu tabel, mida me pidime täitma. Samuti saime me veel tahvelarvuti, mis oli siis meie netipangaks, igal inimesel tiimist oli seal pangakonto, kus kõigil oli algselt sama palju raha ja kust me saime vajalikke ülekandeid teha, samuti oli seal konto ka meie ettevõttele, kus samuti algselt oli raha olemas. Meie olime pank ning meie arvel oli mängu alguses kõige rohkem raha – 50 000, teiselt ettevõtetel oli 5000.

Pildi võtsin Ettevõtlusküla fb lehelt 🙂

Mäng jagunes kolmeks kuuks. Kuudel ei olnud kindlat aega, mis meile öeldi, vaid see algas lihtsalt siis, kui mängujuht vilistas ning lõppes samamoodi. Iga kuu pidid kõik tiimiliikmed ja ettevõte võtma tahvelarvutist omale ülesande ja selle ära tegema. Näiteks minema poodi midagi ostma, panema raadiosse kuulutuse, uuendama pangakaarti, ostma firmale uue arvuti jnejne.

Ütleme nii, et esimene “kuu” läks täielikult selleks, et üldse aru saada, kuidas ja mida me tegema peame. Pank oli see, kes pidi ka teiste ettevõtete ülekandeid teostama ning meil oli palju tööd. Iga kuu oli tööd palju, aga ikka olime oma firmaga miinustes. Iga kuu lõpus pidime me tegema arvestusi, palju oli meie kulu ja palju tulu. Muidugi oli kulu palju suurem kui tulu, sest me pidime maksma linnavalitsusele renti, töökojale turvasüsteemi eest ja samuti töötajatele palkasid. Kliente käis meil aga vähe ning selle tõttu me ka olime miinustes alalõpmata.

Kui kõik kolm kuud olid läbi, läksime kogunemis kohta ja rääkisime oma muljeid. Enamus ettevõtteid olid iga kuu miinustes ja tulu ei tulenud eriti kellelgi, mõnel üksikul vaid. Pangal oli aga niivõrd hea, et kuna meil oli mängu alguses teistes palju, palju rohkem raha, siis me ei pidanud kuidagi kokku hoidma ja saime oma asjad rahulikult ära maksta, tulu küll ei olnud, aga miinustesse me ka ei langenud ning sente lugema ei pidanud. Paljud teise ettevõtted jätsid tihti arveid maksmata ja palkasid vähendasid, et ots-otsaga kokku tulla.

Minu arust oli see üks vapustav kogemus ja ma läheksin sinna iga kell tagasi, eriti kui nüüd juba midagi aru ka saan. Ma loodan, et te üldse viitsisite lugeda seda postitust ja saite midagi ikka aru ka, aga ma kindlasti soovitan kõigile minna Tartusse Ettevõtluskülla, ma luban, et te ei kahetse.

Proovin teiega rohkem oma kultuurielamusi jagada ja loodan, et kuulete minust varsti jälle!!

Kaanepildi võtsin Ettevõtlusküla fb lehelt, minge vaadake sinna ka!!

Kallid teile!!! ❤️

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s